Уже понад десять років у нашій країні активно впроваджується нова для нас форма навчання учнів з особливими освітніми потребами – інклюзивна. Мета інклюзії в освіті полягає у ліквідації соціальної ізольованості (виключення), що є наслідком негативного ставлення до поняття різноманітності. Як пояснити дитині різноманіття світу і навчити поважати його? Як говорити з дитиною на теми інвалідності, розладів аутистичного спектру та інших особливостей? Саме над вирішенням цих питань активно працюють здобувачі освіти коледжу разом із викладачами, адже разом з інтенсивним запровадженням інклюзивної освіти в Україні це питання особливо гостро постає перед багатьма вихователями, вчителями, соціальними працівниками та батьками.
28 лютого 2024 року студенти 211/311 та 511 груп взяли участь у педагогічному інтерактиві «Як говорити з дітьми про інклюзію?» під керівництвом викладачів Алли Володимирівни Фененко та Вікторії Вікторівни Прудник. Спочатку здобувачі освіти поглибили свої знання щодо сутності основних понять «інклюзія», «інклюзивна освіта», «інклюзивне навчання».
Перегляд відеоролику «Видатні люди з особливими потребами» сприяв усвідомленню студентами унікальності і цінності внеску відомих людей з інвалідністю для суспільства. Далі студенти визначали якості, необхідні для педагога, якому доведеться працювати з особливими дітьми. Розчулив студентську авдиторію перегляд мультфільму «Мотузки» і ще раз дав змогу зрозуміти, що відмінності – це не перепона для спілкування та дружби.
Практична вправа «Людина» акцентувала увагу учасників на тому, що якби вони помічали тільки інвалідність, то не знали б інших позитивних якостей та чеснот людей з інвалідністю. На завершення педагогічного інтерактиву здобувачі освіти отримали підказки у вигляді мотузків на пам’ять про те, як говорити з дитиною просто й зрозуміло про ці непрості речі.
Ми повинні самі вірити в те, чого вчимо наших дітей. Головне правило – бути максимально щирими. Це допоможе знайти потрібні слова і порозумітися. Це допоможе зробити наш світ цивілізованішим, гармонійнішим та добрішим.