Воно відображає в людській свідомості цінності минулого і сучасного, володіє даром синтезування узагальненого досвіду людства, чим і впливає на багатство духовного світу особистості. Багато видів мистецтва існує в світі, кожен з них – джерело естетичної насолоди. Але музика – це завжди зустріч з радістю польоту, з можливістю мріяти й сподіватися на здійснення своїх мрій.
Важливе місце в системі професійної підготовки майбутнього вчителя музичного мистецтва займає цикл диригентсько-хорових дисциплін. Адже специфіка роботи означеного фахівця спрямована на практичне вирішення завдань формування особистості школяра засобами хорового співу.
З метою обміну досвідом та презентації власних напрацювань викладачі хорового диригування провели ряд показових занять.
21 листопада 2023 року відбулося показове заняття викладача музичних дисциплін Галини Іванівни Кан зі студентом 331 групи Станіславом Ляшком на тему «Застосування диригентських прийомів в процесі роботи над виразністю виконання хорових творів». Головну увагу викладач зосередила на формування уміння студента творчо інтерпретувати твір та втілювати його в звуці хору і жесті диригента.
Особливий колорит на занятті було привнесено шляхом уміло підібраного музичного репертуару, що складався з творів українських композиторів.
У своїй роботі Галина Іванівна керується компетентністним, інноваційним та особистісно-орієнтованим підходами до музичного навчання, що свідчить про високий рівень педагогічної майстерності викладача.
22 листопада 2023 року зі студенткою 341 групи Дорошенко Юлією відбулося заняття Романа Олександровича Деменка на тему «Розкриття художнього змісту творів Л. Керубіні «Lacrimosa» та «O Voso Galo, Comadre» С. Домінгоса як засіб формування комплексу диригентських та хормейстерських умінь». Робота концентрувалася на розкритті художніх образів творів, винесених на державну атестацію. Зокрема, викладач звернув особливу увагу на розвиток у студентки художньо-творчих здібностей та пошуково-дослідницьких умінь в процесі диригентської діяльності. Юлія демонструвала відмінне знання нотного тексту музичних творів, виявляла зацікавленість та ініціативу в процесі роботи.
28 листопада до творчої співпраці запросила колег голова циклової комісії, викладач хорового диригування Ірина Валеріївна Рожко. Заняття, яке викладач провела зі студенткою 331 групи Софією Мірошніченко, було присвячене темі «Розвиток диригентських та хормейстерських умінь в процесі роботи над художньо-виразними засобами хорових творів».
Залучаючи студентку до виконання професійно спрямованих творчих вправ, викладач здійснювала роботу над виробленням у неї вміння відтворювати в жестах ритмічну структуру, динаміку та характер партій хорового твору.
Різноманіття форм, методів і прийомів сприяли формуванню навичок, необхідних майбутньому фахівцю у подальшій професійній діяльності.
На занятті простежувалась інтеграція знань з іншими навчальними дисциплінами (історія, українська література, елементарна теорія музики, музична література).
Демократичний стиль спілкування викладачів зі студентами, взаємна позитивна установка, сприяли набуттю студентами відповідного досвіду спілкування з аудиторією.
Проведені показові заняття – це заняття мистецтва, творчості, співпраці, яскравий зразок партнерської взаємодії викладачів та студентів.
ОЛЕНА МАРЧЕНКО, голова творчої групи викладачів хорового диригування.