«Я буду крізь сльози сміятись, серед лиха співати пісні…». Ці слова геніальної Лесі Українки стали лейтмотивом мистецько-літературного екскурсу «Музичний світ поетичного слова», що відбувся 06 квітня 2023 року в межах декади циклової комісії викладачів музики, співів, музичного інструменту та спеціальних музичних дисциплін з методиками навчання. Ця фраза відображає особливість ментальності нашого неймовірного народу - співати і в горі, і в радості. Українська пісня є святинею нашого народу, його неоціненним духовним скарбом, гордістю і красою, геніальною поетичною біографією. Вона підтримує тих, хто занепав духом, розраджує тих, хто зазнав горя і страждань, втішає засмучених, вселяє віру у зневірених, віншує і звеличує героїв, надихає на подвиги, звеселяє серце, збуджує розум, зцілює зранені душі.
З давніх-давен уславилася Україна піснями, які дбайливо, як найдорожча реліквія, передавалися від покоління до покоління. Народна пісня, що пережила віки, є основою усієї української культури. Це дорогоцінна класична спадщина, яку потрібно дбайливо зберігати і розвивати. Українській народній пісні властиві багатство слова, мелодика, точність слововживання, емоційність, історична достовірність. Пісня супроводжує українця від колиски до останнього подиху, в ній відтворюються почуття і емоції, характер і естетичні смаки, моральні переконання і ставлення до об’єктивної дійсності нашого щирого, сердечного, працьовитого, волелюбного, співучого, неймовірно талановитого народу! Саме це спонукає студентів (під керівництвом викладачів) пізнавати і цінувати пісню як невичерпне джерело народної педагогіки. Обробки народних пісень українських композиторів, пронесені через роки, нині є потужними знаряддям духовного відродження. Використання їх значною мірою впливає на світоглядне моральне та естетичне виховання майбутніх педагогів.
Викладачі творчої групи постановки голосу разом зі студентами підготували концертну програму з вокальних творів українських композиторів: знаних усьому світу класиків, наших сучасників та невідомих широкому загалу композиторів діаспори. Студенти Хасанова Iрина, Молошна Вікторія, Ляшко Станіслав, Дурницька Олеся, Целюх Аліна, Шастун Альона, Мірошніченко Софія, Падалка Каріна, Дробна Надія виконали романси та пісні К. Стеценка, П. Батюка, М. Вериківського, Д.Бонковського, І. Шамо, Р. Лісової. А коли зазвучали українські народні пісні, глибина почуттів переповнила слухачів і викликала щире бажання заспівати хором. Виконавцям підспівували всі присутні в концертній залі, відчувши творче єднання. У виконанні ведучих Сітарської Марії та Червяка Олександра прозвучали поетичні рядки Т.Шевченка, М.Рильського, Л.Костенко, Л.Українки, К.Думитрашка, С. Черкасенка, Д.Луценка, І.Драча.
Розмаїття звукових інтерпретацій поетичного слова збагачує наші уявлення про життя людини, її долю, душевну щирість і чистоту. Кожне покоління авторів романсів залишає свій часовий знак, за допомогою якого можна збагнути інтонацію, що наповнювала серце митця в хвилини радості і смутку. І стає та інтонація правдивого почуття потужною силою, розлунюється невмирущою мелодією, що в'яже серця однієї людини з іншою, залишаючи в своїх потаємних глибинах голос землі, де вона народилась.
У сучасних воєнних умовах національно-патріотичне виховання найбільш відповідає потребам захисту і відродження України. Музично-пісенна творчість українського народу - високохудожня за змістом, глибокоемоційна і різнобічна за засобами виразності, здатна викликати співпереживання, радість і смуток, гнів і непримиренність. Тому, викладачі творчої групи постановки голосу розглядають українську вокальну музику не тільки як джерело емоційної насолоди, але і як засіб виховання національної самосвідомості і патріотичних почуттів у студентів спеціальності 014 Середня освіта. Музичне мистецтво
Надія ДЕМЕНКО, голова творчої групи викладачів постановки голосу