Щастя в серці,
серце в любові,
любов же — в законі вічного.
(Григорій Сковорода)
Гуманіст-просвітитель, байкар, поет, патріот і борець за українську незалежність, педагог-новатор, чиє вчення про любов, свободу і життя зберігає актуальність і донині, - все це він , наш Варсава, який був і залишається загадкою, незбагненною особистістю, який навчав і жив, як навчав.
Україна дала світові генія, що увійшов до списку 100 найбільших філософів світу, а ЮНЕСКО визнало його одним із 5 найвидатніших мудреців людства.
ПЕДАГОГІКА СЕРЦЯ ГРИГОРІЯ СКОВОРОДИ – тема, яку ми намагалися розвинути, прожити, провідчувати в ході регіональних педагогічних читань, віддаючи данину пам´яті Вчителю, генію, який і через 300 літ говорить з нами, як із сучасниками:
Я тілом далекий від вас, але серцем близький.
Ніщо так не дивне, як безодня святого серця.
Все минає; серцем людина вічна.
О люди! Навіщо ви дивуєтесь океану, навіщо дивуєтесь зорям?
Ідіть, поверніться додому! Пізнайте себе! Цього буде досить.
Педагогічні читання відбулися 07 грудня 2022 року, за організації КЗ СОР «Лебединський педагогічний коледж імені А. С. Макаренка», у рамках роботи чотирьох методичних об՛єднань: методистів, голів циклових комісій психолого-педагогічних дисциплін, голів циклових комісій української мови з методикою навчання та викладачів соціально-економічних дисциплін педагогічних закладів фахової передвищої освіти Центрального регіону України. У заході взяли участь педагогічні працівники та студенти усіх десяти коледжів регіону, що свідчить про спорідненість теми із сучасними життєвими і освітянськими викликами, духовними чинниками української педагогічної спільноти.
Пленарне засідання (модератор Валентина Кіріна-Радчук) тематично, духовно та емоційно об´єднало учасників навколо головної мети – пізнавати, ідентифікувати себе через призму творчої спадщини Григорія Савовича Сковороди.
На цьому наголосила і Наталія Михайленко, співорганізатор читань, яка звернулася до слухачів з вітальним словом.
Яскравого колориту, піднесеного настрою додали зібранню почесні гості:
- Анна-Марія Богосвятська , відома в Україні та за межами дослідниця творчості Г. Сковороди, кандидат педагогічних наук, завідувачка кафедри гуманітарної освіти КЗ ЛОР «Львівський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти», Лицар Гуманної Педагогіки. У своєму виступі під назвою «300-літня людина» пані Анна-Марія розкрила головні риси особистості видатного філософа і педагога, зупинившись на кожній із них з глибоким креативним аналізом.
- Ганна Ярміш, завідувачка науково-освітнього відділу ОКЗ "Національний літературно-меморіальний музей Г. С. Сковороди", саме того музею, який варварськи був розбитий у квітні цього року. Але ж «духовне не можна знищити», - з нестримним запалом наголошує доповідачка у своєму виступі «Як вистояв він у полум'ї, так вистоїмо і ми". «Ми будемо ще кращі, ми все відновимо, відбудуємо…».
Досить плідною була робота секцій.
Педагогічна секція (модератор Наталія Михайленко), участь у якій взяли викладачі та студенти семи закладів регіону, мала на меті обговорити ключові питання сучасної педагогіки: гуманістичні засади виховання та дидактичні погляди Сковороди, духовні орієнтири для сучасної школи, актуальність «педагогіки серця» Г.С. Сковороди та ін. Доповідачі доторкнулися до важливих аспектів творчості Григорія Савовича, інтерпретуючи її через проблематику сьогодення. Наш коледж був представлений виступом студентки 141 групи Дар՛ї Третяченко «Погляди Г. С. Сковороди на розумовий розвиток та навчання підростаючого покоління» (наук. керівник - Наталія Михайленко).
Філологічна секція (модератор – Лариса Перевозник) зосередилася навколо аналізу літературної та епістолярної спадщини Григорія Сковороди, зокрема збірки «Сад божественних пісень», байок, притч, афоризмів та листів Григорія Савовича. Яскравим і змістовним був виступ студентки 241 групи Анни Чередніченко (наук. керівник - Валентина Кіріна-Радчук), яка гідно представила наш заклад із доповіддю «Фольклорні мотиви у збірці Григорія Сковороди «Сад божественних пісень»».
В основі ключових питань суспільно-краєзнавчої секції ( модератор – Сергій Венгеровський) були філософський і краєзнавчий аспекти життя та творчості митця. Зокрема, доповідачі ( викладачі та студенти із семи закладів регіону) зупинилися на висвітленні філософських поглядів Сковороди, їх фундаментальної основи, християнської концепції, національної ідеї, концепту щастя тощо. Лебединський педагогічний коледж представляла студентка 121 групи Анастасія Косарєва (наук. керівник – Сергій Венгеровський) із доповіддю «Подорожі Г.С. Сковороди Лебединським краєм», яка справила глибокі враження на слухачів.
Організатори читань висловлюють щиру вдячність викладачам і студентам педагогічних закладів Центрального регіону, науковим співробітникам ОКЗ "Національний літературно-меморіальний музей Г. С. Сковороди", к.п.н. Анні-Марії Богосвятській, а також колегам і студентам Лебединського педагогічного коледжу за велику підтримку та участь читаннях.
Валентина КІРІНА-РАДЧУК, голова методичного об'єднання методистів педагогічних ЗФПО Центрального регіону України